پوکه معدنی در سبک سازی ساختمان، مبحثی که این روزها در بین پیمانکاران و ساختمان سازان بسیار داغ میباشد و صحبت بر سر استفاده از آن و عدم استفاده از آن میباشد. در همین راستا قصد داریم، مزایای استفاده از پوکه معدنی و معایب استفاده از آن صحبت کنیم. سنگ ها دنیای متفاوت و عجیبی دارند که هنوز هم برخی از آنها ناشناخته باقیمانده اند. در لایه های زیرین زمین دما بسیار زیاد است و به همین دلیل سنگ ها در این لایه به حالت مذاب هستند. زمانی که مواد مذاب از دهانه آتشفشان فوران می کنند، از دامنه کوه جاری می شوند و به دلیل شرایط جوی، پس از چند ساعت تبدیل به سنگ های سرد معدنی می شوند. این سنگ ها به دلیل استحکام و وزن شان با سنگ های دیگر متمایز هستند و پوکه معدنی نامیده می شوند.

پوکه معدنی انواع مختلفی دارد که یکی از آنها پوکه ساختمانی است. از این نوع پوکه می توان در سازه های ساختمانی از جمله بتن ستون ها، کفپوش، شیب بندی پشت بام، دیوارها، بین طبقات و کف سازی و … استفاده کرد.

پوکه معدنی در سبک سازی ساختمان

استفاده از پوکه معدنی در سبک سازی ساختمان

اگر بخواهیم سبک سازی سازه را به زبان ساده تری تعریف کنیم بهینه کردن نقشه های اجرایی سازه و مدل ساختمان برای بهتر نمودن رفتار سازه، بهبود روش اجرا، طراحی به روشی اصولی و همچنین کمتر نمودن مواد مورد استفاده در سازه را سبک سازی می نامند. مجموعه این عوامل می تواند در نهایت هزینه های ساخت و ساز را کاهش داده و از خطرات احتمالی تخریب سازه نیز بکاهد.

در نهایت می توان گفت سبک سازی سازه و بهینه سازی آن به روش های مختلفی قابل اجرا و انجام می باشد. این مساله در طول زمان تغییرات زیادی کرده و امروزه با روش های نوینی انجام می گیرد که بر پایه رایانش ابری و هوش مصنوعی شکل می گیرند.

تاثیر استفاده از پوکه در سبک سازی

یکی از ضروریات ساخت و ساز، سبک سازی ساختمان ها است که لازمه اجرای آن استفاده از مصالح کم وزن و سبک است. در این راستا استفاده از پوکه معدنی به دلیل ویژگی های ساختاری اش می تواند نقش مهمی داشته باشد.

با اجرای اصول سبک سازی می توان ساختمان را در مقابل زلزله کاملا ایمن نمود. در این صورت با بروز زلزله ساکنین ساختمان دچار آسیب های جدی نخواهند شد. همان طور که می دانید ایران از کشوهای زلزله خیز است و مقاوم سازی در برابر زلزله می تواند اهمیت بسیاری در سطح کشور داشته باشد.

سبک سازی ساختمان را می توان با استفاده از پوکه معدنی در چند قسمت مختلف اجرا نمود که عبارتند از:

استفاده از پوکه در سبک سازی ساختمان

میزان کاهش هزینه ها با استفاده از پوکه

 

در مقایسه با مصالح دیگر پوکه معدنی قیمت کمتری دارد که این مساله به چند دلیل اصلی اتفاق می افتد:

  1. یکی از مهمترین عواملی که می تواند قیمت پوکه معدنی را کاهش دهد محل توزیع آن است. در مناطقی که به معادن پوکه معدنی نزدیکتر هستند، پوکه قیمت ارزان تری دارد و همچنین به دلیل نزدیکی به شهر هزینه حمل و نقل نیز کاهش می یابد.
  2. میزان عرضه و تقاضا نیز می تواند عامل دیگری در تعیین قیمت پوکه معدنی باشد. مسلما در مواقعی که تقاضا برای خرید پوکه معدنی کمتر باشد با کاهش قیمت آن مواجه خواهم شد و بر عکس. به دلیل اینکه در ایران معادن زیادی از پوکه معدنی وجود دارد همواره این نوع سنگ معدنی با قیمت خیلی کمتری به فروش می رسد.
  3. پوکه معدنی در سبک سازی ساختمان در مقایسه با مصالحی از قبیل بتن، منابع زیادی دارد و حتی می توان به صورت صنعتی نیز آن را تولید نمود. این مساله توانسته است قیمت پوکه را در مقایسه با مصالح دیگر اقتصادی تر نماید.

برای آشنایی با قیمت پوکه معدنی اینجا را کلیک نمایید

 

پوکه در سبک سازی ساختمان
پوکه معدنی در سبک سازی ساختمان

چگونه پوکه به سبک شدن ساختمان کمک میکند؟

ساختار متخلخل پوکه باعث شده است که این سنگ معدنی وزن بسیار سبکی داشته باشد. اما در عین حال اگر به نوع شکل گیری و ساختار پوکه معدنی دقت بیشتری داشته باشید، متوجه مقاومت بسیار زیاد آن خواهید شد که مجموعه این عوامل می تواند با سبک سازی ساختمان، بر مقاومت آن نیز بیافزایند. به دلیل شکل متخلخل این نوع سنگ معدنی می توان انتظار داشت تا استفاده از آن از ورود صدای محیط خارجی به درون ساختمان جلوگیری کند.

بتن بلوک و کف سازی

پوکه معدنی در کف سازی بین طبقات نیز استفاده می شود تا بتوان به سبک سازی بیشتر سازه کمک کرد. همان طور که می دانید پس از اتمام اجرای سقف، نوبت به مراحل کف سازی می رسد. برای این منظور علاوه بر فوم بتن، از پوکه معدنی نیز می توان استفاده کرد. برای کف سازی با پوکه معدنی دو روش کلی وجود دارد:

آیا استفاده از پوکه باعث سست شدن ساختمان میشود؟

خیر. پوکه به دلیل ساختاری که دارد و از دل آتشفشان خارج می گردد، مقامت بالایی دارد. اما نمی توان این مساله را برای همه موارد گسترش داد. چرا که پوکه های معدنی در برخی مواقع ممکن است دارای ناخالصی هایی باشند. در این گونه پوکه ها درصد بسیار زیادی خاک وجود دارد. حتی ممکن است در برخی موارد برای تولید بلوک سبک سیمانی، تولیدکنندگان از مواد اولیه ساخت بتن به همراه خاک استفاده کنند و سعی در تولید بلوک سبک داشته باشند. چنین مسائلی می تواند ازمقاومت بلوک بکاهد و مشکلاتی را به وجود آورد. ممکن است در چنین شرایطی مشکلات ایجاد شده به عنوان معایب پوکه معدنی ذکر گردد که صحیح نمی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *