هر آنچه باید در مورد پوکه معدنی (پومیس) بدانید

پوکه معدنی چیست؟

سنگی معدنی که امروز در مورد آن قرار است حرف بزنیم پوکه معدنی است که بعد از کشف آن بسیار شهرت پیدا کرد و بسیاری از افراد دنیا حتما نام آن را شنیدن و با آن آشنا هستند و کاربردهای زیادی دارد که در ادامه به معرفی پومیس می پردازیم و کامل خدمت شما ارائه می شود.

تاریخچه پوکه معدنی

در قرن نوزدهم و در امپراطوری روم; سنگی با ارزش در بین مردم یونان و روم باستان که به نام پومیس شهرت دارد و به زبان فارسی به آن پوکه معدنی می گویندکه نوعی سنگ آتشفشانی است که در فشار و سرعت بالا در اثر سرد شدن گدازه های آتشفشان ایجاد می شود.
بارش باران روی مواد گدازه های آتشفشانی یک سبک را ایجاد می کند که املاح زیادی برای گیاهان به وجود می آورد و این سنگ ها به علت اینکه ترکیبات لایه های زیرین پوسته زمین را دارا می باشند، املاح فراوانی دارا هستند و البته خاک، آب و هوا و شرایط تشکیل شدن آنها موجب می شود تا املاح معدنی دیگری به آنها اضافه گردد از این رو این سنگ ها از نظر وجود املاح معدنی بسیار غنی می باشند.

تاریخچه پوکه معدنی از ابتدا تا الان
پوکه یکی از سنگ های معدنی در قرن نوزدهم در رٌم کشف شد.

همچنین بر اثر ترک خوردگی ها و عوامل دیگر انواع پوکه در رنگ و اندازه های مختلف بوجود می آید که بیشتر به رنگ سیاه و نخودی و سفید و خاکستری و قرمز رنگ موجود است و اولین انسان هایی که با پوکه ی معدنی برخورد کردند و از آن ها در مصارف مختلف استفاده کردند،رومی ها بودند البته پوکه معدنی در حقیقت یک سنگی می باشد که بافتش خشن و متخلخل است و در مقایسه با دیگر سنگ ها حجم یکسان و وزن خیلی کمی دارد.
اسکوریا نیز از دیگر سنگ های آتشفشانی حوضچه ای می باشد که کمی تفاوت با پومیس دارد، این سنگ دارای تخلخل بیشتری و همچنین دیواه های تو خالی کلفت تر و تیره تر و چگال تر دارا می باشد.

پوکه معدنی جز کدام سنگ ها می باشد

این سنگ معدنی که از سنگ های آتشفشانی است در جزیره ترا به وسیله مردمان بومی این محل جمع آوری شد و زمانی که بومی های جزیره ترا پوکه ی معدنی را یافتند فکر کردند همانند دیگر سنگ های موجود در طبیعت می باشد.

این گدازه های آتشفشانی به پوکه ی معدنی در ایران و پومیس در خارج ایران شهرت دارد انواع پوکه وجود دارد که هر کدام برای یک کاری مناسب است.

استخراج پوکه معدنی تهران
نمونه ای از یک پوکه ی معدنی که در حوزه ای ساختمان سازی کاربرد فراوانی دارد.

اما پس از مشاهده پوکه ی معدنی و انتقال این سنگ ها به محل زندگی خود، با وزن سبک آن برخورد کردند و شگفت زده شدند که این پومیس با اندازه ی بسیار بزرگ اما وزنی ناچیز دارد! در این لحظه متوجه شدند که پوکه ی معدنی حتما از خواص زیادی برخوردار است که در آینده نه چندان دور به این موضوع پی خواهند برد داشتن این مواد معدنی برای گیاهان و عایق بودن و وزن سبک و مقاومت بالا از مهم ترین ویژگی های پوکه معدنی است.

آیا پوکه معدنی سنگ آتشفشانی است؟

پومیس یا همان پوکه ی معدنی زمانی ایجاد می شود که سنگ های با وزن زیاد و با فشار بالا از یک آتشفشان خارج می شود و در بعضی موارد به علت کاهش فشار و دما به شکل همزمان و با سرعت بالا پودر می شود و سنگ ها شبیه سنگی سبک با حفره های نه چندان زیاد ایجاد می شود. در اثر هجوم گدازه های آتشفشانی به سوی دریچه ی آتشفشان قسمتی از سنگ ها به بیرون پرتاب می شوند که به علت تغییر ناگهانی دمای درون آتشفشان و بیرون و افت فشار گدازه هایی که از آتشفشان خارج می شوند یک گاز ایجاد می شود، که سنگ های معدنی پوکه را در اندازه و رنگ های گوناگون ایجاد می کند.

متن مرتبط
فروش انلاین انواع پوکه معدنی(پوکه بادامی، عدسی و ماسه ای)
پوکه آتشفشانی
پوکه سنگی از دل آتشفشان

پوکه معدنی چه کاربردی دارد؟

 • از کاربرد پوکه معدنی در کشاورزی می توان به قلمه زنی و افزایش رشد گیاهان و استفاده به جای کود شیمیایی و ترک نخوردن خاک و ریشه زنی و حفظ و نگهداری آب اشاره کرد.
 • از کاربرد های پوکه ی معدنی در ساختمان سازی می توان به پوکه ریزی و انواع شیب بندی و کف سازی و.. اشاره کرد.در مصالح ساختمان پوکه معدنی ریز را با سیمان و ماسه مخلوط می کنند تا استحکام سازه بیشتر بشود.همچنین از محصولات پوکه مانند بلوک های سبک و سیمان پوزولانی و بلوک بتنی نیز استفاده می شود.
 • در صنعت سد سازی نیز از پومیس جهت مقاومت سد نسبت به فشار آب استفاده می کنند.
 • پوکه معدنی همچنین در آکواریوم نیز کاربرد دارد از آن جایی که گیاهان به فتوسنتز احتیاج دارند، پوکه معدنی فندقی این شرایط را برای گیاه آماده می کند.علاوه بر آن پوکه در آکواریوم باکتری های مضر را نابود می کند و در قسمت تصفیه آب هم مورد استفاده قرار می گیرد.
 • برای اینکه آب فاضلاب ها تمیز شود از این سنگ معدنی استفاده می نمایند تا لجن و جلبک هایی که در فاضلاب قرار دارد را جداسازی نماید.

یکی از بهترین کشف های برای سبک سازی ساختمان ها پوکه معدنی است که این سنگ معدنی به دلیل وزن کم در بتن و کف سازی استفاده می شود

کاربرد پوکه معدنی
پوکه آتشفشانی یکی از سنگ های معدنی است که بسیار پر مصرف شده است.

از پوکه معدنی چه استفاده هایی می شود؟

فرآورده های جانبی زیادی از پوکه معدنی ایجاد می شود ذرات ریز منبسط می شوند و از طریق غبارگیری های الکتریکی رسوب داده می شوند. این ذرات قادرند نقش پر کننده فیلتر را در بتن ایفا کنند و همچنین دیگر فرآورده های جانبی پوکه معدنی بدین صورت ایجاد می شود که قطعات رس سبک منبسط می شود و با ابعاد بسیار درشت تا حدود 100 سانتی متر ایجاد می شود. این قطعات در واقع محصول ذوب و پیوند اجزای کوچکتر می باشند و به دلیل چگالی حجمی بسیار کم قادرند پر کننده بسیار مناسبی در مواد لازم پرکننده سبک برای پشت دیواره های تونل مترو و اتوبان ها مورد استفاده قرار گیرند.

همچنین در اندازه های بزرگ برای پالایش فاضلاب هم به کار می روند.
بتن های اسفنجی نیز از فرآورده های پوکه معدنی است که در هنگام ایجاد آن ها با به وجود آوردن کف یا حباب گاز، حباب هایی در خمیر سیمان یا در ملات سنگدانه درست می شود. حباب مورد نظر یا از طریق مواد کف زا در هنگام مخلوط شدن تولید می شود و یا به صورت کف آماده اضافه می گردد و یا با افزایش مواد واکنش زایی مثل پودر آلومینیوم به بتن تازه، ایجاد می شود. واکنش این متریال باعث به وجود آمدن گاز در بتن و نیز سبک شدن ماتریس سیمان آن می گردد.

استفاده های از پوکه معدنی
نمونه ای از استفاده های پوکه در صنعت برج سازی

بتن هایی با ساختار باز از دیگر فرآورده های پوکه ی معدنی است که این بتن ها در حقیقت بدون ریز دانه هستند و در آن ها ماسه از مخلوط بتن حدف شده است و دانه های درشت با خمیر سیمان به همدیگر می چسبند. ساخت بتن سبک با ساختار باز، با استفاده از سنگدانه های طبیعی و نیز با کمک سبکدانه ها امکان پذیر می باشد این بتن در جهت زهکش و یا پرکننده های سبک به کار می روند.

متن مرتبط
قیمت پوکه

بتن سبکدانه از دیگر کاربرد پوکه معدنی است که در این مدل بتن، سبک کردن از طریق استفاده از سنگدانه ها انجام می گیرد. لازمه ساخت این نوع بتن بهره گیری از سبکدانه مناسب با ویزگی های مورد احتیاج است.هدف کلی از تولید این بتن ها کاهش وزن بتن است، اما این بتن ها ویژگی های دیگر مثل مقاومت حرارتی و صوتی و… دارند که بسیار حائز اهمیت است.

از جمله دیگر فرآوده های سنگ معدنی می توان به موارد فوق اشاره کرد:

 • سیمان پوزولانی
 • بلوک لیکا
 • بلوک بتنی سی ال سی
 • ایجاد پنل یا دیوار آماده
 • ایجاد انواع کول چاه با پوکه
 • ایجاد پنل های سقفی و دیواری
 • ایجتد انواع آجر سبک
 • سنگ پا
 • بلوک سبک هبلکس

از پوکه معدنی در کدام قسمت ساختمان استفاده می شود؟

 • استفاده در شیب بندی ساختمان
 • استفاده از پوکه در کف سازی
 • جایگیزینی مناسب برای مصالح سنتی ساختمانی
 • بلوک پوکه ای
 • ملات بتن با پومیس
 • دیوار از قبل ساخته شده و در بسیاری از مصالح دیگر بکار رفته در صنعت ساختمان سازی،پوکه معدنی کاربرد دارد.

استفاده در شیب بندی ساختمان

شیب بندی در ساختمان به معنای ایجاد راهی جهت جاری شدن آب در سطح است که باعث خروج کامل آب از آن سطح می گردد.یکی از مهترین کاربرد پوکه معدنی در شیب بندی ساختمان می باشد که یکی از متداول ترین استفاده از این ماده معدنی در ساختمان سازی است.

استفاده از پوکه در کف سازی

استفاده از پوکه در کف سازی نیز یکی دیگر از استفاده های این ماده معدنی در ساختمان سازی است.کف سازی بعد از تمام شدن اجرای عملیات سقف انجام می گردد و موجب می شود تا زیبابی کار نمود پیدا کند.

پوکه برای کف سازی
استفاده ای پوکه معدنی برای کف سازی

جایگیزینی مناسب برای مصالح سنتی ساختمانی

مصالح ساختمانی سنتی که جهت ساخت و ساز استفاده می شود موجب به وجود آمدن یک مشکل جدی در ساختمان می شوند.وزن خیلی زیاد که موجب سنگین شدن سازه می شود یکی از این همین معایب این مصالح سنتی است.
ماسه نیز از همین مصالح قدیمی و سنتی است که به تنهایی وزن خیلی بالایی از ساختمان را به خود اختصاص می دهد. پوکه به عنوان بهترین جایگزین برای مصالح ساختمانی سنتی می باشد. این ماده معدنی به علت سبک وزنی که دارا می باشد در تمامی قسمت های اصلی تشکیل شده در سازه مورد استفاده قرار می گیرد.

از جمله مصالح ساختمانی که با پوکه به وجود می آید می توان به موارد فوق اشاره کرد:

از پوکه معدنی تهران به عنوان چه چیزی در کف ساختمان استفاده می شود؟

از پوکه معدنی در کف سازی به علت جایگزینی با مواد سنتی مثل سیمان به دلیل کاهش مصرف سیمان استفاده می شود و همچنین این پوکه باعث طول عمر بیشتر در عملیات کف سازی می شود و این سنگ معدنی بدون استفاده از هیچ گونه ماده شیمیایی است و نیز استفاده از پوکه در جهت عایق برای کف ساختمان است و باعث عدم آسیب رسانی به لوله های تاسیساتی کف سازه می شود و صرفه جویی بسیاری در هزینه ها می کند و کاملا به صرفه می باشد.

پوکه معدنی تهران
استفاده از پوکه معدنی تهران برای کف سازی

پوکه قروه سبک ترین نوع پوکه معدنی در کل کشور است و مطمئنا هر چه این سنگ معدنی سبکتر باشد بیشتر به سود کارفرما است و صرفه اقتصادی بیشتری برای او دارد و کاهش هزینه و عدم احتیاج به مقدار بیشتری از مصالح ساختمانی باعث بازگشت هزینه بیشتری در زمان ساخت و ساز می شود.

متن مرتبط
پوکه معدنی قروه

فرق بین پوکه معدنی و سنگ پا چیست؟

از قدیم در طب ایرانی سنگ پا مورد اهمیت طبیبان بوده است. در روم باستان نیز به کاربرد پوکه معدنی توجه بسیاری داشته‌اند،آنان استفاده از پومیس را علاوه بر مصارف ساختمان سازی و کشاورزی، برای بهداشت پوست نیز ضروری می‌دانستند.وجود خلل و فرج موجود در پوکه ی معدنی و سطح سایندگی آن موجب شده است انسان‌ها آن را به عنوان یک وسیله لایه بردار استفاده نمایند. با کمک این سنگ طبیعی پوست پا شفاف و روشن و لطیف می گردد. پوکه معدنی همان سنگ‌های آتشفشانی معروفی هستند که طیف رنگ‌های آن در طبیعت گوناگون است. در هر کجا که معدن پامیس یا اسکوریا وجود داشته باشد، می‌توان ماده اولیه سنگ پا را در آنجا مهیا کرد و پس از کمی تغییرات و فرآوری مختصر پوکه معدنی به سنگ پا تبدیل خواهد شد.

کاربرد سنگ پا
سنگ پا خودش یک نوع پوکه معدنی می باشد

البته پوکه های معدنی از رنگها و سایز های مختلفی وجود دارد که شم می توانید در بازار آن را مشاهده کنید و قیمت پوکه معدنی بسیار متفادوت است که شما می توانید با به قیمت روز آن آگاه شوید.

کاربرد سنگ پا و پوکه معدنی چیست؟

نام علمی سنگ پا سیاه را می‌توان اسکریا نامید، اسکریا از زبان یونانی آمده است. سنگ پای سفید و رنگ روشن در بازار موجود است. اما به طور کلی این نوع سنگ پاها از معادن خارج از کشور تهیه و در بازار عرضه می‌شود و از نظر ظاهری و جنس بسیار متفاوت تر از سنگ پای اسکوریا می باشند. پامیس و اسکوریا از لحاظ ساختار و مواد اولیه با هم متفاوت هستند. اسکوریا دارای حفره‌های بزرگتر و دیواره‌های ضخیم‌تر از پامیس است. این تفاوت به احتمال زیاد به میزان چسبندگی در سطح پایین‌تری از زمین مربوط می شود. نتیجه این اختلاف موجب افزایش حباب و انتشار هوا در داخل ماگما و انفجار حاصل از فشار آن خواهد شد. فواید سنگ پا کشیدن بیشتر از مضرات آن می باشد. اما فراموش نشود در استفاده از آن باید احتیاط نمایید.

استفاده از سنگ پا در قسمت کف پا موجب می‌شود تا مواد زاید و سلول‌های مرده پوست از سطح پوست پا خارج کند.همچنین استفاده از سنگ پا موجب عوامل فوق می شود:

 • زیبایی و لطافت پوست پاشنه پا
 • معده درد را کاهش می‌دهد
 • درد و خستگی کف پا، با ماساژ دورانی کم می‌ شود
 • سردرد را کم می کند
 • دردهای سیاتیکی کاهش پیدا می کند
 • چرک و مواد زاید پا را از بین می‌برد
 • ترک کف پا را از بین می برد
 • بیماران مبتلا به دیابت نوع دو می‌توانند زیر نظر پزشک معالج خود از سنگ پا جهت کاهش ترک پا استفاده کنند.

پوکه های معدنی نیز همان طور که اشاره شد در کشاورزی و سد سازی و ساختمان سازی و … مورد استفاده قرار می گیرد.در ایران عمده معادن پوکه سیاه یا قهوه‌ای در قروه کردستان و تبریز قرار دارند. امروزه نیز مواد اصلی سنگ پا از معادن قروه تهیه می‌شود. اما جهت بهره گیری از سنگ پا می‌توانید از هر نوع پوکه معدنی مثل پامیس سفید و پامیس پوزولانی استفاده کرد و بسیاری از انواع سنگ پا با جنس پامیس سفید و مدل های پوزولانی از خارج کشور وارد می‌شود.

جمع بندی

پوکه های معدنی یکی از فراوده های است که بسیار به کار انسان آمده است و تا بحال کمک شایانی کرده است به حوزه ای ساختمان سازی و دیگر زمینه ها کرده است و قبل از هر کاری شما باید از همه نظر این سنگ معدنی ار بررسی کنید و بعد انتخاب کنید چون در بازار انواع جنس موجود است و شما می توانید با مشاوران ما در
ارتباط باشید و نظرات را در مورد این مقاله قرار دهید.

Related Post