در این بخش توضیحات لازم برای آشنایی با پوکه معدنی را مطرح میکنیم . زباله ها و یا ضایعات معدنی که به دلیل فوارن آتشفشان ها تولید می شوند پوکه معدنی نامیده می شوند. پوکه معدنی می تواند شامل شن، خاک رس، خاک، سنگ گچ، سنگ آهن، سنگ، سرباره ها و … باشد. البته برخی از انواع پوکه های معدنی را می توان در صنایع مختلف به عنوان مواد اولیه به کار برد.

به عنوان مثال سرباره های آهن مواد اولیه افزودنی برای تولید کودهای معدنی و آلی، سیمان و بتن، آجرهای سبک، بلوک ها به شمار می آیند. علاوه بر این موارد، می توان از سرباره های آهن به عنوان تصفیه کننده و جداکننده در برخی از صنایع فلزی استفاده کرد.

آشنایی یا پوکه معدنی

پوکه معدنی چیست؟

mineral pumice یا همان پوکه معدنی عبارتی دو بخشی است که پوکه در آن به معنای نوعی سنگ است که به دلیل تخلخل بالا، وزن سبکی داشته و در عین حال استحکام زیادی دارد و عایق حرارت است. دلیل نامگذاری این نوع از سنگ های معدنی، خروج آنها از آتشفشان است که در این مسیر املاح معدنی بسیاری را به خود جذب می کنند.

چرا پوکه معدنی تخلخل زیاد و وزن سبکی دارد؟

در کوه های آتشفشانی مواد مذاب فوران کرده و مسیر خود را به سمت سطح زمین در پیش می گیرند. همان طور که می دانید در زیر زمین فشار بالایی وجود دارد و در مسیر حرکت، گازهای آتشفشانی توسط مواد مذاب جذب می شوند. در ادامه با رسیدن مواد مذاب به سطح زمین، با توجه به رطوبت و دمای کم سطح، مواد به سرعت سرد و سپس منجمد می شوند.

این فرایند سریع اتفاق می افتد و گازها و مواد معدنی در داخل مواد مذاب محبوس می شوند که این مساله دلیل اصلی تخلخل زیاد و وزن کم پوکه معدنی محسوب می گردد.

چرا پوکه را نوعی سنگ معدنی می دانیم؟

مواد مذابی که از اعماق زمین خارج می شوند در مسیر خود با املاح و مواد معدنی در تماس هستند. به دلیل دمای زیاد، مواد مذاب این مواد معدنی را در خود حل و ذوب می کنند. اما پس از رسیدن به سطح زمین و سرد شدن و تشکیل پوکه این مواد معدنی همچنان در داخل پوکه وجود دارد. به همین دلیل به این سنگ های سبک و کم وزن پوکه معدنی می گویند.

بیشتر بخوانید: قیمت پوکه معدنی

انواع پوکه معدنی؛ آشنایی با پوکه معدنی

در صورتی که از پوکه معدنی در کارهای ساخت و ساز و عمرانی استفاده کنید هیچ تفاوتی بین انواع مختلف آن وجود ندارد. لکن برای مصارف کشاورزی پوکه معدنی تنها گزینه شما خواهد بود. اگر بخواهیم پوکه معدنی را به لحاظ چگونگی شکل گیری تقسیم بندی کنیم دو نوع صنعتی و ساختمانی می توان برای آنها نام برد. اما اگر با توجه به اندازه و ظاهر پوکه های معدنی آنها را گروه بندی کنیم می توان برای آن انواع نخودی، بادامی، فندقی، عدسی و ماسه ای را در نظر گرفت.

نحوه بوجود آمدن پوکه معدنی

پوکه معدنی و یا پومیس همان طور که اشاره شد نوعی سنگ آتشفشانی معدنی است. گدازه های آتشفشانی که حاوی گاز و آب فراوانی هستند با حرکت به سمت سطح زمین از دهانه آتشفشان به بیرون فوران می کنند. در اثر خنک و سخت شدن این گدازه ها، ماده ای سبک و معدنی شکل می گیرد که پوکه معدنی نامیده می شود.

انواع پوکه معدنی در ساختمان سازی
انواع پوکه معدنی در ساختمان سازی

کاربرد پوکه معدنی

بیش از نصف پوکه های معدنی و صنعتی که به حالت کارخانه ای تولید می شوند در تهیه مصالح ساختمانی سبکی از جمله بتن خام و بلوک بتنی به کار می روند. اما این تنها کاربرد پوکه معدنی نیست و حجم کمتری نیز در مصارف دیگر مانند سقف، باغبانی، محوطه سازی، کف، تولید مواد ساینده و … مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر این پوکه معدنی گزینه مناسبی برای صیقل دادن شیشه، خرد کردن و تهیه و یا تمیز کردن فلزات مختلف به شمار می آید.

مصرف پوکه معدنی در حالت کلی در کاربری های زیر می باشد:

  1. در کشاورزی

پوکه معدنی ویژگی های بسیاری از قبیل تخلخل، وزن سبک، نفوذپذیر، حاوی مواد معدنی، ضد باکتری و … دارد. این ویژگی ها می توانند گیاهان را سالم نگه داشته و موجب رشد سریع آنها شوند و در ضمن از رشد گیاهان هرز نیز جلوگیری کند.

استحکام زیاد و وزن سبک پوکه معدنی آن را برای استفاده در ساختمان سازی و نیز تولید مصالح سبک مناسب کرده است.

با توجه به این که پوکه معدنی از مواد مذاب آتشفشان ها تشکیل شده است، می توان نتیجه گرفت که بتواند در مقابل آتش مقاومت خوبی از خود به نمایش بگذارد.

در ساختار پوکه های معدنی حباب های ریزی وجود دارد که به همین خاطر به آن ویژگی عایق صوتی داده است. استفاده از پوکه معدنی می تواند آلودگی صوتی محیط را کاهش داده و آرامش بیشتری در فضا ایجاد کند.

برای ساخت بتن از نوعی پوکه معدنی به نام عدسی استفاده می شود این موضوع می تواند بتن را سبک تر کرده و برای ساخت سازه های سبک تر بهترین گزینه باشد. استحکام تراکمی، مقاومت در مقابل آتش، وزن سبک، ضریب حرارتی مناسب، ضرایب کشسانی، عایق صوت و حرارت از قابلیت های مهم نهفته در پوکه معدنی است.

این ویژگی ها باعث شده تا پوکه معدنی برای استفاده در قطعات پیش ساخته، بتن ساختمانی و پرکننده سبک گزینه ایده الی به شمار رود.

با توجه به مقاومتی که پوکه معدنی در مقابل ساییدگی و پوسیدگی در مقابل آب دارد می تواند برای ساخت آب نما ها نیز به کار رود.

آشنایی با پوکه معدنی
کاربرد پوکه معدنی و انواع آن

همان طور که قبلا اشاره کردیم پوکه معدنی می تواند با نگهداری آب در داخل خود از نفوذ آب به داخل زمین جلوگیری کند. با توجه به این مساله می توان از آن در ساخت سدهای آبی استفاده کرد .

       .در تصفیه خانه ها: 

کمبود آب مشکل بزرگی است که در سال های اخیر با آن مواجه هستیم. این مساله می تواند به بزرگترین مشکل انسان ها در آینده تبدیل گردد پس باید چاره ای برای آن بیاندیشیم. یکی از این راهکارها استفاده از پوکه معدنی برای تصفیه آب های آلوده است.

استفاده از پوکه معدنی در آکواریوم ها علاوه بر زیباسازی آنها، مزایای دیگری مانند از بین بردن باکتری های موجود در آب دارد.

استفاده از پوکه در تزئینات و ساخت آبنما
استفاده از پوکه در تزئینات و ساخت آبنما

پوکه معدنی توانسته است تحولات عظیمی در داروسازی و تولید شامپو و صابون ایجاد کند. شامپوها و خمیر دندان های مختلفی می توان با استفاده از پوکه معدنی تهیه کرد که هر کدام خواص متفاوتی دارند.

در صورت تمایل جهت خرید پوکه برای ساختمان سازی اینجا را کلیک نمایید

بهتر است اشاره کنیم که پوکه معدنی در طرح ها و رنگ های متعددی قابل ارائه است که هر کدام زیبایی خاصی دارند. به همین دلیل می توانند به عنوان تزئیناتی زیبا و چشم نواز بر روی دیوارها استفاده شوند.

امروزه پارچه های جین که سنگ شور شده باشند از محبوبیت بالایی برخوردار هستند. این نوع پارچه ها که آمار فروش شان نیز بالا است با استفاده از پوکه معدنی به صورت سنگ شور در می آیند.

یکی از موارد استفاده از پوکه معدنی در پزشکی، تولید داروهایی است که برای ضدعفونی کردن زخم ها مورد استفاده قرار می گیرند. علاوه بر این توسط پوکه معدنی می توان سلول های مرده را از بدن جدا نمود.

با توجه به مطالبی که در بالا ذکر شد پوکه معدنی به دلیل تخلخل بالا، وزن سبکی دارد و می تواند در ایده ال ترین شرایط وزن سازه را کاهش دهد. در ادامه این بحث می توان از پوکه برای استفاده در شیب حیاط، شیب پشت بام و شیب مابین طبقات استفاده نمود. (برای مطالعه مقاله پوکه معدنی در ساختمان سازی اینجا را کلیک نمایید)

پوکه معدنی به دلیل موقعیت و نحوه شکل گیری متفاوتی که دارد و اینکه از درون آتشفشان خارج شده است، دارای مقاومت بسیار بالایی است. بر همین اساس ساختمان هایی که با استفاده از پوکه معدنی ساخته شوند، مقاومت خیلی زیادی دارند و در مقابل فشار زیاد از استحکام بالایی برخوردار هستند. در مقایسه با مصالح دیگر پوکه معدنی در مقام نخست به لحاظ مقاومت قرار دارد.

به دلیل وزن کم پوکه معدنی می توان آن را بهترین گزینه در ساخت مترو و تونل معرفی کرد. با توجه به این که ساخت مترو و تونل معمولا در زیر زمین انجام می گیرد، به منظور ساخت آنها لازم است از دانه های سبک استفاده گردد. علاوه بر این، خاصیت عایق رطوبتی و صوتی پوکه معدنی می تواند در ساخت مترو و تونل نکته مثبتی تلقی گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *