برای ساخت مترو و تونل باید از مصالح ویژه ای استفاده شود که دارای ویژگی های خاصی باشند. برای این منظور باید به میزان رطوبت، وزن مصالح، انعکاس صدا و … توجه کرده و مصالح مناسبی انتخاب گردد که بتوان از آن در زیر سطح زمین استفاده کرد. لازم به یادآوری است که در ساخت تونل وزن سازه اهمیت بسیار زیادی دارد که یکی از بهترین کارها استفاده از پوکه معدنی در ساخت تونل و مترو می باشد.

پومیس و یا همان پوکه معدنی از فوران کوه های آتشفشانی حاصل می شود. پوکه های معدنی، ساختاری متخلخل و سبک دارند و نسبت به سنگ های دیگر از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار هستند. این خواص شگفت انگیز موجب استفاده از پوکه معدنی در کاربری های مختلفی شده است.

کاربرد پوکه معدنی در تونل و مترو

استفاده از پوکه معدنی در ساخت تونل یکی از گزینه های موجود است که می تواند در کاهش وزن مصالح بسیار تاثیرگذار باشد. شما می توانید از پوکه معدنی در ساخت مترو بهره بگیرید؛ زیرا با توجه به ویژگی های شیمیایی و فیزیکی که دارد، گزینه بسیار مناسبی است. مزایای استفاده از پوکه معدنی در ساخت تونل و مترو عبارت است از:

کاربرد پوکه معدنی در ساخت تونل و مترو
کاربرد پوکه معدنی در ساخت تونل و مترو

برای آشنایی با آموزش شیب بندی ساختمان با پوکه معدنی کلیک نمایید.

زهکشی تونل مترو با پوکه معدنی

زهکشی به فرایند خارج سازی آب و رطوبت درون زمین گفته می شود. به عبارت دیگر پاکسازی محیط از وجود آب و همچنین جلوگیری از نفوذ آب، زهکشی نامیده می شود. همانطور که می دانید مترو و تونل در زیرزمین ساخته می شوند. در چنین سازه هایی برای مساعدسازی شرایط محیطی از نظر عبور آبهای زیرزمینی و نفوذ رطوبت، زهکشی ضرورت دارد.

یکی از اهداف استفاده از پوکه معدنی در ساخت تونل و مترو، انجام زهکشی توسط آن می باشد. این کار در دو مرحله انجام می گیرد:

  1. جذب آب موجود
  2. جلوگیری از نفوذ آب

پوکه معدنی در ساخت مترو و تونل می تواند به عنوان جاذب رطوبت و آب عمل کرده و فرایند زهکشی را انجام دهد.

ویژگی های پوکه معدنی جهت استفاده در تونل و مترو

در حالت کلی پوکه معدنی در مقایسه با انواع دیگر مصالح ساختمانی ویژگی های بیشتری دارد و به همین دلیل از آن در کاربری های زیادی استفاده می شود.

وزن مناسب پوکه معدنی در تونل

وزن مخصوص پوکه معدنی در ساخت مترو و یا به عبارتی وزن پوکه بادامی در یک واحد حجم آن، تقریبا برابر با 500 تا 600 کیلوگرم به ازای هر متر مکعب می باشد. این میزان نسبت به مصالح دیگری مانند شن و ماسه بسیار اندک است.

انواع پوکه معدنی مناسب جهت استفاده در تونل و مترو

همان طور که می دانید پوکه معدنی انواع مختلفی دارد که هر کدام اندازه های متفاوتی دارند. هر کدام از انواع پوکه معدنی با توجه به ابعاد و ویژگی هایی که دارند برای مصارف خاصی به کار می روند. به عنوان مثال پوکه هایی که در شیب بندی ساختمان استفاد می شوند با پوکه هایی که در کشاورزی استفاده می شود متفاوت هستند.

مناسب ترین پوکه معدنی در ساخت مترو، پوکه معدنی بادامی است که اندازه ای بین 15 تا 30 میلیمتر داشته باشد. این نوع پوکه در مقایسه با شن و ماسه دارای دانه های بزرگتری هستند؛ ولی از وزن کمتری برخوردار هستند.

پوکه معدنی بادامی
پوکه معدنی بادامی

خرید پوکه معدنی برای استفاده در تونل

اهمیت پوکه معدنی در ساخت تونل و مترو بسیار زیاد است به طوری که می توان گفت یکی از مصالح ضروری برای این منظور به شمار می آید. همان طور که در مطالب قبلی اشاره کردیم بهبود پایداری مکانیکی، مقاومت در برابر نفوذ آب، عایق بندی صوتی و حرارتی و … از جمله قابلیت های ویژه پوکه معدنی است که می تواند در ساخت مترو و تونل آن را به ایده ال ترین گزینه تبدیل کند.

در دنیای امروز و با رشد روزافزون شهرها، حمل و نقل شهری و عمومی نیز گسترش یافته است. در این خصوص ساخت تونل برای مترو نیز به یک ضرورت در شهرهای توسعه یافته تبدیل شده است. خرید پوکه معدنی در ساخت مترو و تونل به امری اجتناب ناپذیر تبدیل شده است. البته با توجه به سرعت رشد فناوری و تکنولوژی، افزایش خرید و استفاده از پوکه معدنی به منظور ساخت مترو و تونل در آینده ای نه چندان دور، قابل پیش بینی است. جهت اطلاع از قیمت پوکه معدنی 1402 اینجا را کلیک نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *